KARAMAN KAMU-ÜNİVERSİTE-SANAYİ İŞBİRLİĞİ (KÜSİ)By
karamanosb
24 Mart 17
0
comment

KARAMAN KAMU-ÜNİVERSİTE-SANAYİ İŞBİRLİĞİ (KÜSİ)

Türkiye’nin ekonomik açıdan rekabet gücünü artırması, açık bir şekilde teknolojik yeniliklere hazırlıklı olması ve Ar-Ge ve teknoloji alanlarında yenilikçi unsurlar barındırması ile mümkün olacaktır.

Son yıllarda, ülkemiz ekonomisi büyürken diğer yandan cari açığın büyümesi, büyük ölçüde üretimin ve ihracatın, ithalat bağımlılığındaki yapısal artıştan kaynaklanmaktadır. Özellikle geleneksel sanayi sektörlerinde yaşanan ihracatın yerini ithalatın alması eğilimi, Türkiye’nin rekabet gücü ile ilgili temel sorunların önemli bir işareti olarak karşımıza çıkmaktadır. Buna karşılık Ar-Ge, yenilikçi ve teknoloji temelli sanayi sektörlerinin hem istihdam yaratmada hem de üretkenliği artırmada önemli bir rolü olduğu bilinmektedir.

Üniversitelerdeki mevcut bilgi birikimi ve yetişmiş insan gücü ile sanayinin mevcut tecrübesi ve finansal gücünün bir sistem dâhilinde birleştirilmesi gereklidir. Bu çerçevede; Kamu-Üniversite-Sanayi İşbirliğinin geliştirilmesi ve yaygınlaştırılmasıyla düşük ve orta-düşük teknolojili ürünlerin ve üretim yöntemlerinin orta-yüksek ve yüksek teknolojili ürün ve süreçlere evrilmesi sağlanarak, katma değeri yüksek ürün ve hizmetler üretilmesi hedeflenmektedir. Bu hedef doğrultusunda Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığınca Türkiye Kamu-Üniversite-Sanayi İşbirliği (KÜSİ) Stratejisi ve Eylem Planı hazırlanarak, Yüksek Planlama Kurulu’nun 18/06/2015 tarihli ve 2015/28 sayılı kararı ile onaylanmış ve 27/06/2015 tarih ve 29399 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanmıştır.

Söz konusu planda yer alan eylemde; Valilikler bünyesinde yerel idareciler, üniversite temsilcileri, Teknoloji Bölgesi temsilcileri, Kalkınma Ajansı, Sanayi ve Ticaret Odaları, Esnaf Odaları, Organize Sanayi Bölgesi temsilcilerinin katılımıyla bütün illerde KÜSİ Planlama ve Geliştirme Kurulların oluşturulması faaliyetinin yer alması üzerine “Karaman KÜSİ Planlama ve Geliştirme Kurulu” 18/11/2015 tarihindeki Valilik onayı ile faaliyetlerine başlamıştır.

 

2015-2016 yılarında kurul 4 toplantı gerçekleştirmiş, alt çalışma grubu sayesinde Karaman’da yerleşik öncelikli 5 ve üzeri mühendis çalışan birçok firmada bilgilendirme çalışmalarında bulunmuştur. Bilgilendirme çalışmaları zaman zaman kamu kurum ve kuruluşları ile sivil toplum kuruluşlarında da icra edilmiştir.

 

Söz konusu oluşum ve Ar-Ge’ye yönelimin artması tabanında farkındalık sağlamak üzere kamu, üniversite ve sanayicilerin bir araya geleceği bilgilendirme platformları teşkil edilmiştir.

 

Bu bağlamda, ülkemizin refah düzeyini artırabilmek ve teknoloji üreten ve satan bir ülke olabilmek adına bilgilendirme ve yönlendirme çalışmalarına Karaman KÜSİ Planlama ve Geliştirme Kurulu ve bu kurul bünyesinde teşkil edilmiş olan KÜSİ İl Alt Çalışma Grubu devam edecek olup, bu raporda şimdiye kadar yapılan faaliyetlere yer verilmiştir.

 

2015 YILI…

 

KÜSİ Planlama ve Geliştirme Kurulu ilk toplantısını 7 Aralık 2015 tarihinde gerçekleştirdi.  İlk toplantıda 11 olan üye sayısı daha sonra bazı kurum ve kuruluşların Kurula ilave edilmesinin uygun görülmesi ile genişletilerek 14’e ulaşmıştır.

  KARAMAN KÜSİ PLANLAMA VE GELİŞTİRME KURULU ÜYELERİ
Adı-Soyadı Kurumu Görevi
1 Kaya ÇELİK Karaman Valiliği Vali Yardımcısı
2 Abdullah BAĞIRGAN Belediye Başkanlığı Başkan Yardımcısı
3 Ali Osman KAŞIKÇI Bilim, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğü İl Müdürü
4 Yrd.Doç.Dr.Serdar CARBAŞ KMÜ İnş.Müh.Böl.Öğrt.Üyesi
5 Mevlüt TAVŞAN KOSGEB İl Müdürü
6 Ayşe ÜNAL Ticaret İl Müdürlüğü İl Müdürü
7 Hüseyin ATEŞ KOSGEB Uzm.Yrd.
8 Ali Yener TERLEMEZ İl Özel İdaresi İmar Kentsel İyileştirme Müdür V.
9 Veli Murat UGUZ İl Özel İdaresi Makine Mühendisi
10 Mehmet MUTLU Ticaret ve Sanayi Odası Yönt.Kurl.Başk.Yrd.
11 Bayram UYSAL Esnaf ve Sanatkarlar Odası Yönetim Kurulu Başkanı
12 Yasin ÜNÜVAR OSB Müdürlüğü OSB Müdürü
13 Doğan Ali ONURALP Mevlana Kalkınma Ajansı Koordinatör
14 Ali KANTÜRK İş Geliştirme Merkezi A.Ş. Genel Müdür

 2016 YILI…

Kurul, 2016 yılında Ocak, Nisan, Temmuz ve Ekim aylarında olmak üzere dört toplantı gerçekleştirmiştir.

 

KÜSİ Planlama ve Geliştirme Kurulu Tanıtım ve Bilgilendirme Toplantısı

 

2016 yılında gerçekleştirilen önemli faaliyetlerden biri de Karaman KÜSİ Planlama ve Geliştirme Kurulunun tanıtılması amacıyla dönemin Valisi Sayın Murat KOCA’nın talimatı ile 11 Şubat 2016 tarihinde Karaman Organize Sanayi Müdürlüğü toplantı salonunda sanayiciler, öğretim üyeleri ve yerel idarecilerin katılımıyla yapılan bilgilendirme toplantısıdır.

Bu toplantının icrası ile Bilim ve Teknoloji Genel Müdürlüğü tarafından “KÜSİ Faaliyetleri İyi Uygulama Örnekleri Çalışması” kapsamında “Genel Bilgilendirme ve Tanıtım” kategorisinde “İyi Uygulama” ödülüne layık görülmüştür. Karaman KÜSİ İl Alt Çalışma Grubu adına, Balıkesir-Edremit’te 29-30 Eylül 2016 tarihleri arasında 81 ilden 96 il temsilcisinin katılımıyla gerçekleştirilen toplantıda ödülü KÜSİ Karaman İl Temsilcisi ve KMÜ Mühendislik Fakültesi İnşaat Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Serdar Çarbaş almıştır.

 

“Ar-Ge Reform Paketi” Bilgilendirme Toplantısı

 

Ar-Ge Reform Paketi’nin 6676 sayılı Araştırma ve Geliştirme Faaliyetlerinin Desteklenmesi Hakkında Kanun ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanunun 26 Şubat 2016 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanması ile yürürlüğe girmesini müteakip Kanunun getirdiği yenilikler, sağladığı avantajlar öğretim üyeleri ve sanayicilere 16 Mayıs 2016 tarihinde yapılan bilgilendirme toplantısında anlatılmıştır.

 

“Sanayi 4.0” Bilgilendirme Toplantısı

 

Sanayi 4.0’ın tanıtımı, Türkiye sanayisinin bu dönüşüm sırasında engelleri, yeni sanayi devriminin Türkiye’deki üretim sürecine dahil edilebilmesi için yapılacaklar konularını içeren bilgilendirme toplantısı 25 Kasım 2016 tarihinde gerçekleştirilmiştir.

 

ALT ÇALIŞMA GRUBU FAALİYETLERİ

 

Karaman KÜSİ Planlama ve Geliştirme Kurulunun Bilim, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğü, Üniversite, OSB, MEVKA ve KOSGEB Temsilcilerinden oluşturulan İl Alt Çalışma Grubu; kendi içinde 6 toplantı icra etmiş ve firmaları ziyaret ve bilgilendirme amacıyla 2016 yılı içerisinde 50 firmaya ziyarette bulunmuştur. Bu toplantıların çoğuna alanında uzman olan öğretim üyeleri de iştirak etmişlerdir. Ayrıca bazı kamu kurum ve kuruluşları, ilçe kaymakamlıkları, sivil toplum kuruluşları ve öğretim üyesi ziyaretleri de gerçekleştirilmiştir.

KÜSİ KAPSAMINDA ZİYARET EDİLEN FİRMA LİSTESİ
SIRA NO FİRMA ADI
1 ÜÇSA AMBALAJ SAN.TİC. AŞ.
2 EMS ELİF MAKİNA SAN. VE TİC.LTD.ŞTİ.
3 TOPRAKÇILAR MAKİNA SAN. VE TİC.LTD.ŞTİ.
4 SARAY BİSKÜVİ VE GIDA SAN.A.Ş.
5 TÜFEKÇİOĞLU MAKİNA SAN. TİC.LTD.ŞTİ.
6 ŞİMŞEK BİSKÜVİ VE GIDA SAN.A.Ş.
7 ANI BİSKÜVİ GIDA SANA. VE TİC.A.Ş.
8 ÇİMSA ÇİMENTO VE SAN.TİC A.Ş.(KARAMAN Ş.)
9 YUNUS İNŞAAT TİC. VE TURZ.A.Ş.
10 ÖZÇELİK TEKNİK İNŞ.LTD.ŞTİ.
11 MAT OTOMOMASYON END.ELEK.ELTRN.SAN.TİC.LTD.ŞTİ.
12 KARABULUT MAKİNA-KARABULUT TARIM MAK.SAN.LTD.ŞTİ.
13 KURŞUNLU SOBA-KARAMAN ISI CİHAZLARI SOBA MAK.PAZ.SAN.TİC.LTD.ŞTİ.
14 AK GIDA SAN. VE TİC.A.Ş.
15 ÇİĞDEM BİSKÜVİ VE GIDA SAN. VE TİC.A.Ş.
16 CHS HİDROLİK SİSTEMLERİ SANAYİ TİC.LTD.ŞTİ.
17 SOM AMBALAJ A.Ş.
18 DORA AMBALAJ GIDA İNŞ.SAN. VE TİC.LTD.ŞTİ.
19 BİSKOT BİSKÜVİ SAN. VE TİC.A.Ş.
20 ALTUN LED LTD.ŞTİ.
21 DÖHLER GIDA SAN. VE TİC.LTD.ŞTİ. KARAMAN ŞUBESİ
22 HARMAN GOFRET LTD.ŞTİ
23 ÜÇEL MİS GOFRET LTD.ŞTİ.
24 TAÇ GOFRET BİSKÜVİ GIDA OTO.SAN. LTD.ŞTİ.
25 KARTEKNİK PREFABRİK A.Ş.
26 DURU BULGUR GIDA SAN. VE TİC.A.Ş.
27 FİDAN SÜT ÜRÜNLERİ ÜRETİM VE PAZARLAMA SAN. LTD. ŞTİ.
28 AKAR MÜHENDİSLİK LTD.ŞTİ.
29 KÜÇÜKER İNŞAAT LTD.ŞTİ.
30 KIREFE YILDIZBAŞ A.Ş.
31 ECE PLAZA YÖNT.HİZ.
32 YILDIZBAŞ GIDA A.Ş.
33 ENGİN TARIM A.Ş.
34 SAM MAKİNA SAN.TİC.LTD.ŞTİ.
35 PAKDEM PALET SAN. VE TİC.LTD.ŞTİ.
36 VİTAMİN KEK ÇİKOLATA MAKİNE VE GIDA  SANAYİ TİC.LTD.ŞTİ.
37 ELİPS MAKİNA SAN. VE TİC.LTD.ŞTİ.
38 TORUNOĞLU TARIM MAKİNA SA.TİC.LTD.ŞTİ.
39 YUNUS EMRE VAKFI İKTİSADİ İŞLETMELERİ
40 BİSMAK VURAL MAKİNA GIDA HAYV. VE TİC. SAN. LTD. ŞTİ.
41 EKERLER TARIM MAKİNA LTD.ŞTİ.
42 TERLEMEZ SOĞUK HAVA DEPOSU
43 ONGUN A.Ş.
44 PLASKO PLASTİK SAN. VE TİC.A.Ş.
45 İLYA MOBİLYA LTD.ŞTİ.
46 ÖZKURT TARIM MAKİNA SAN.TİC.LTD.ŞTİ.
47 UYSAL GÜNEŞ ENERJİ SİSTEMLERİ
48 KONMERSAN MERMER MADEN İNŞ.SAN.TİC.LTD.ŞTİ.
49 ANADOLU GAZ A.Ş.
50 KASAPOĞLU SOĞUK HAVA VE GIDA

 

Karaman’da KÜSİ Kapsamında Firma ziyaretleri ile birlikte gerçekleştirilen 2016 Yılı içerisinde Toplam 211 etkinlik yapılmış olup dağılımı aşağıda ki tabloda belirtildiği şekildedir.

Gerçekleştirilen Etkinlik Etkinlik İçeriği Etkinlik Sayısı
Düzenlenen Konferans, Seminer, Eğitim ve Bilgilendirme Toplantısı KÜSİ amaç ve hedeflerini tanıtmak, duyurmak ve ilgili kesimleri bilgilendirmek amacı ile ilgili il alt çalışma grubu tarafından düzenlenen seminer, eğitim ve bilgilendirme toplantılarıdır 23
Katılım Sağlanan Panel ve Çalıştay vb. Etkinlik KÜSİ amaç, hedef ve kapsamı ile ilgili KÜSİ temsilcisinin ve il alt çalışma grubu üyelerinin kendi bölgesindeki diğer paydaşlar tarafından düzenlenen panel, çalıştay vb etkinliklerde gerek konuşmacı ve gerekse de katılımcı olarak yer almasıdır 1
Katılım Sağlanan Konferans, Seminer, Eğitim ve Bilgilendirme Toplantısı KÜSİ amaç, hedef ve kapsamı ile ilgili KÜSİ temsilcisinin ve il alt çalışma grubu üyelerinin kendi bölgesindeki diğer paydaşlar tarafından düzenlenen konferans, seminer, eğitim ve bilgilendirme toplantılarında gerek konuşmacı ve gerekse de katılımcı olarak yer almasıdır 7
Gerçekleştirilen Anket Çalışması Firma/sanayi kuruluşlarını daha iyi tanıyarak onlara doğru ve etkin hizmet verebilmesi amacı ile yapılan anket çalışmasıdır 50
Gerçekleştirilen Firma Ziyareti Firmaları/sanayi kuruluşlarını KÜSİ faaliyetleri konusunda bilgilendirmek, ihtiyaçlarını belirlemek ve çözüm üretmek amacı ile doğrudan firmada yapılan yüz yüze görüşmelerdir 50
Gerçekleştirilen Kamu Kurumu, Meslek Odası ve STK Ziyareti KÜSİ faaliyetlerini tanıtmak ve faaliyetler konusunda ilgili kurum ve kuruluşları bilgilendirerek yapılacak faaliyetlerde destek almak amacı ile KÜSİ temsilcisi ve il alt çalışma grubu üyelerinin katılımı ile ilde yer alan kamu kurumu, meslek odası ve STK gibi kurum ve kuruluşlara yapılan ziyaretlerdir.

Yine bu kapsamda Ayrancı Kaymakamlığı’da ziyaret edilerek KÜSİ bilgilendirmesi yapılmıştır.

10
Gerçekleştirilen Öğretim Üyesi Ziyareti KÜSİ temsilcisi ve il alt çalışma grubu üyeleri tarafından, ilde yer alan üniversitedeki öğretim elemanlarını KÜSİ, Ar-Ge ve İnovasyon konuları ile bunlara yönelik ulusal ve uluslararası destekler konusunda bilgilendirme amacı ile yapılan yerinde ziyaretlerdir 38
Firma/Kurum Ziyaretine Katılımı Sağlanan Öğretim Üyesi Firmalara/sanayi kuruluşlarına KÜSİ faaliyetlerini anlatmak, firmaların Ar-Ge ve İnovasyon ihtiyaçlarını belirlemek ve bunlara yönelik proje ve ortak çalışma oluşturmak amacı ile yapılacak ziyaretlere katılan öğretim üyelerinin sayısını ifade etmektedir. 32

 

ÖNE ÇIKAN ÇALIŞMA SONUÇLARI

Firma ziyaretleri sırasında, işletmelerin Ar-Ge potansiyelleri, mevcut desteklerden yararlanma bilgileri ile yaşadıkları sorunlar ve öneriler konusunda sorular içeren anket formları düzenlenmektedir.  İşletme yetkilileri tarafından doldurulan anket formları Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’na aylık olarak raporlanmaktadır.

11 Şubat 2016 tarihinde düzenlenmiş olan Karaman KÜSİ Planlama ve Geliştirme Kurulu Tanıtım ve Bilgilendirme Toplantısı, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’na bağlı Bilim ve Teknoloji Genel Müdürlüğü tarafından “KÜSİ Faaliyetleri İyi Uygulama Örnekleri Çalışması” kapsamında “Genel Bilgilendirme ve Tanıtım” kategorisinde “İyi Uygulama” ödülüne layık görülmüştür.

KÜSİ faaliyetleri sonucunda, firma ziyaretleri kapsamında alanında uzman öğretim üyeleri ile birlikte KÜSİ İl Alt Çalışma Grubu tarafından ziyaret edilen ve Ar-Ge ve İnovasyon konularında firmaların problemlerinin çözümüne yönelik ilgili öğretim üyesi ile eşleştirme yapılarak proje çalışmalarının başlamasına vesile olunan Üçsa Ambalaj San. ve Tic. A.Ş. ve EMS Elif Makine Kalıp Sanayi ve Tic. Ltd. Şti. tarafından üniversite-sanayi işbirliği kapsamında hazırlanarak KOSGEB il müdürlüğüne sunulan Ar-Ge, İnovasyon ve Endüstriyel Uygulama Destek Programı kapsamında yürütülen Ar-Ge ve İnovasyon Programı proje başvuruları kabul edilmiş, resmi olarak onaylanmış ve yürütülmeye başlanmıştır.

Bununla birlikte Karaman Döhler Konsantre ve Meyve Suyu Fabrikası ve Nefamak-Tüfekçioğulları Makine İmalatı San. ve Tic. Ltd. Şti. Ar-Ge Merkezi kurma çalışmalarını 2017 yılında tamamlamayı hedeflemektedirler.

Karaman sanayisinin Ar-Ge odaklı üretim yapısı kazanmalarına katkı sağlamak adına 2017 Yılı içerisinde de KÜSİ Alt Çalışma Grubunun firma ziyaretleri ile bilgilendirme toplantılarına devam edilmesi planlanmaktadır.

[ngg_images source=”galleries” container_ids=”1″ display_type=”photocrati-nextgen_basic_thumbnails” override_thumbnail_settings=”1″ thumbnail_width=”200″ thumbnail_height=”120″ thumbnail_crop=”1″ images_per_page=”20″ number_of_columns=”0″ ajax_pagination=”0″ show_all_in_lightbox=”0″ use_imagebrowser_effect=”0″ show_slideshow_link=”1″ slideshow_link_text=”FOTO GALERİ:” order_by=”sortorder” order_direction=”ASC” returns=”included” maximum_entity_count=”500″]